POSTER 3 18

Το ΚΠΕ Φιλιππιάδας, στο πλαίσιο υλοποίησης της Πράξης «ΚΕΝΤΡΑ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΙΚΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ (Κ.Π.Ε.) – ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΙΚΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ», μέσω του Επιχειρησιακού Προγράμματος «ΑΝΑΠΤΥΞΗ ΑΝΘΡΩΠΙΝΟΥ ΔΥΝΑΜΙΚΟΥ, ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ΚΑΙ ΔΙΑ ΒΙΟΥ ΜΑΘΗΣΗ 2014-2020», με τη συγχρηματοδότηση της Ελλάδας και της Ευρωπαϊκής Ένωσης και σε συνεργασία με το ΚΠΕ Καστοριάς, οργανώνει θεματικό (Β΄ επιπέδου) τριήμερο επιμορφωτικό σεμινάριο στη Φιλιππιάδα για εκπαιδευτικούς Α/θμιας και Β/θμιας εκπαίδευσης, την Παρασκευή 2, το Σάββατο 3 και την Κυριακή 4 Μαρτίου 2018.
Το θέμα του σεμιναρίου είναι: «Φυσικά Οικοσυστήματα και Γλυκό Νερό: Σχέσεις Αλληλεξάρτησης» και είναι σύμφωνο με το θέμα της Παγκόσμιας Ημέρας για το Νερό (22/3/2018) που είναι “Natureforwater” που καλεί στην προστασία του φυσικού κόσμου για την εξασφάλιση του γλυκού νερού που έχει ανάγκη ο πλανήτης.
Το σεμινάριο έχει έναρξη στις 16:30 της Παρασκευής και λήξη στις 14:30 της Κυριακής.
Η θεματολογία του σεμιναρίου σχετίζεται και με τις θεματικές ενότητες του Εθνικού Θεματικού Δικτύου Π.Ε. «Λίμνες: Πηγές Έμπνευσης για Προγράμματα Π.Ε.» που συντονίζει το ΚΠΕ Καστοριάς και κομβικός συντονιστής είναι το ΚΠΕ Φιλιππιάδας.
Το σεμινάριο απευθύνεται
Α. Σε εκπαιδευτικούς Α/θμιας και Β/θμιας Εκπαίδευσης των Νομών Πρέβεζας, Άρτας, Θεσπρωτίας, Ιωαννίνων, Καστοριάς και Αχαΐας.
Β. Σε εκπαιδευτικούς των συνεργαζόμενων ΚΠΕ του Δικτύου ή/και άλλων ΚΠΕ που ενδιαφέρονται για το θέμα.
Το ΚΠΕ Φιλιππιάδας για την υλοποίηση του σεμιναρίου θα καλύψει τα έξοδα διαμονής των εκπαιδευτικών που θα συμμετέχουν στο σεμινάριο και ένα γεύμα ή δείπνο ανά ημέρα υλοποίησης του σεμιναρίου. Υπενθυμίζεται ότι, με βάση την κείμενη νομοθεσία, για να γίνει η κάλυψη εξόδων διαμονής θα πρέπει η έδρα του εκπαιδευτικού να απέχει τουλάχιστον 160 Km από Φιλιππιάδα, αν μετακινηθεί με ΙΧ αυτοκίνητο ή 120 Km, αν μετακινηθεί με δημόσιο μέσο μεταφοράς.
Τα έξοδα μετακίνησης και διαμονής των εκπαιδευτικών των ΚΠΕ που θα συμμετέχουν στο σεμινάριο θα καλυφθούν από τα ΤΔΕ των οικείων ΚΠΕ, ενώ τα έξοδα διατροφής θα καλυφθούν από το ΚΠΕ Φιλιππιάδας.
Η φιλοξενία των εκπαιδευτικών θα γίνει σε δίκλινα ή τρίκλινα δωμάτια ξενοδοχείων της πόλης της Φιλιππιάδας.
Συνολικά μπορούν να παρακολουθήσουν το σεμινάριο 50 εκπαιδευτικοί που υπηρετούν σε σχολικές μονάδες.
Ο αριθμός των εκπαιδευτικών που θα συμμετέχουν από κάθε Διεύθυνση Εκπαίδευσης θα είναι ανάλογος με τον αριθμό αιτήσεων της οικείας Διεύθυνσης. Από κάθε ΚΠΕ μπορούν να συμμετέχουν μέχρι 2 εκπαιδευτικοί.
Οι αιτήσεις (επισυνάπτεται υπόδειγμα) υποβάλλονται στους Υπεύθυνους Σχολικών Δραστηριοτήτων ή Υπ. Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης της Δ/νσης που ανήκει κάθε εκπαιδευτικός.
Αν οι αιτήσεις των εκπαιδευτικών μιας Περιφερειακής Ενότητας είναι λιγότερες από τις προβλεπόμενες, οι θέσεις τους καλύπτονται από εκπαιδευτικούς άλλων Περιφερειακών Ενοτήτων.
Οι εκπαιδευτικοί ΚΠΕ υποβάλλουν την αίτησή τους απ’ ευθείας στο ΚΠΕ Φιλιππιάδας.
Η λίστα συμμετοχών και οι αιτήσεις από κάθε Διεύθυνση να αποσταλούν ηλεκτρονικά από τους Υπεύθυνους Σχολικών Δραστηριοτήτων ή Υπ. Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης στο ΚΠΕ Φλιππιάδας μέχρι την Πέμπτη 1/2/2018.

 Για να δείτε το πρόγραμμα πατήστε ΕΔΩ

 Για να δείτε του συμμετέχοντες πατήστε ΕΔΩ

 

«Φυσικά Οικοσυστήματα και Γλυκό Νερό: Σχέσεις Αλληλεξάρτησης»

                                             ΠΡΩΤΟΒΑΘΜΙΑ

                                                                                      ΑΡΤΑΣ

α/α

Ονοματεπώνυμο

Ειδικ.

Σχολική μονάδα

1

Κλεισιάρη Ειρήνη

ΠΕ70

Δημ. Σχ. Άνω Πέτρας

2

Πεχλιβανίδου Ευαγγελία

ΠΕ70

Δημ. Σχ. Άνω Πέτρας

3

Λισγάρα Φωτεινή

ΠΕ70

9ο Δημ. Σχ. Άρτας

4

Χαράλαμπος Χαραλάμπους

ΠΕ70

Δημ. Σχ. Αμφιθέας

5

Ασημακοπούλου Μαργαρίτα

ΠΕ60

Νηπ.  Αγ. Δημητρίου

6

Ντούρου Κων/να

ΠΕ60

Νηπ.  Αγ. Δημητρίου

7

Πούλιου Ελένη

ΠΕ70

Δ.Σ. Παν. Διασέλλου

8

Κοντογιάννη Μαρίνα

ΠΕ70

5ο Νηπ. Άρτας

9

Κοκκινέλη Σοφία

ΠΕ60

5ο Νηπ. Άρτας

10

Μαυρογονάτου Όλγα

ΠΕ60

5ο Νηπ. Άρτας

11

Σαμαρά Βασιλική

ΠΕ60

4ο Νηπ. Άρτας

12

Παπαδοπούλου Λεμονια

ΠΕ70

Δ.Σ. Αγίας Παρασκευής

13

Μπούρα Δάφνη

ΠΕ70

Δημ. Σχ. Ράχης

14

Τσιπίδου Κων/να

ΠΕ70

1ο Ειδ. Σχ. Άρτας

                                                                                   ΠΡΕΒΕΖΑΣ

α/α

Ονοματεπώνυμο

Ειδικ.

Σχολική μονάδα

1

Μούτσιου Κων/να

ΠΕ60

Νηπ. Μύτικα

2

Λεπενιότου Μαρία

ΠΕ70

Ειδικό Σχ. Πρέβεζας

3

Παπατσίμπα Άννα

ΠΕ60

Νηπ. Αγ. Γεωργίου

4

Φειδοπούλου Βασιλική

ΠΕ06

3ο Δημ. Σχ. Πρέβεζας

5

Τσιότζος Ιωάννης

ΠΕ70

7ο Δημ. Σχ. Πρέβεζας

6

Καραγιάννης Ευάγγελος

ΠΕ70

1ο Δ.Σ. Θεσπρωτικού

7

Υφαντή Ασημούλα

ΠΕ70

1ο Δ.Σ. Θεσπρωτικού

                                                                                ΘΕΣΠΡΩΤΙΑΣ

α/α

Ονοματεπώνυμο

Ειδικ.

Σχολική μονάδα

1

Ζάγκα Φρειδερίκη-Σπυριδούλα

ΠΕ60

Νηπ. Μαυρουδίου

2

Τσώνη Χριστίνα 

ΠΕ60

Νηπ. Σαγιάδας

3

Βαλάκου Ευδοκία

ΠΕ70

Ειδικό Σχ. Πλαταριάς

4

Βαλάκου Θεοδώρα

ΠΕ70

ΔΠΕ Θεσπρωτίας

5

Φερεντίνου Βασιλική

ΠΕ70

ΔΠΕ Θεσπρωτίας

6

Αναγνωστόπουλος Ευάγγελος

ΠΕ19

Υπ. Σχ. Δραστ. Θεσπρωτίας

7

Μπέση Μαρίνα

 

Δ/ρια Εκ/σης Θεσπρωτίας

                                                                                 ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ

α/α

Ονοματεπώνυμο

Ειδικ.

Σχολική μονάδα

1

Κωστόπουλος Νίκος

ΠΕ11

1ο Ειδικό Σχ. Ιωαννίνων

                                                                                ΚΑΣΤΟΡΙΑΣ

α/α

Ονοματεπώνυμο

Ειδικ.

Σχολική μονάδα

1

Σούφλα Φεβρωνία

ΠΕ60.50

Ειδ. Νηπ. Καστορίας

2

Μπαταγκιώνης Βασίλειος

ΠΕ19

2ο Δημ. Σχ. Άργος Ορεστικού

3

Παπαδοπουλου Γλυκερία

ΠΕ60

Νηπ. Κορησού

                                                                                     ΑΧΑΪΑΣ

α/α

Ονοματεπώνυμο

Ειδικ.

Σχολική μονάδα

1

Δεμερτζής Γεώργιος

ΠΕ11

25ο Δημ. Σχ. Πάτρας

 

                                       ΔΕΥΤΕΡΟΒΑΘΜΙΑ

                                                                                   ΑΡΤΑΣ

α/α

Ονοματεπώνυμο

Ειδικ.

Σχολική μονάδα

1

Θεοδώρου Βασιλική

ΠΕ12.02

Υπ. Σχολ. Δραστ. ΔΔΕ Άρτας

                                                                             ΠΡΕΒΕΖΑΣ

α/α

Ονοματεπώνυμο

Ειδικ.

Σχολική μονάδα

1

Πετσούκη Άννα

ΠΕ04.04

1ο Γ/σιο  Φιλιππιάδας

2

Μίσσας Δημήτριος

ΠΕ0600

2ο ΓΕΛ Πρέβεζας

3

Παλιάτσου Θεοδώρα

ΠΕ18.12

ΕΕΕΕΚ Πρέβεζας

4

Μαλάμου Σεβαστή

ΠΕ04.01

ΓΕΛ Πάργας

                                                                            ΚΑΣΤΟΡΙΑΣ

α/α

Ονοματεπώνυμο

Ειδικ.

Σχολική μονάδα

1

Κιουρτζίδου Βικτωρία

ΠΕ01902.50

Εν. Ειδ. Επαγγ. Γ/σιο - Λύκειο

2

Σαπουντζάκης Κων/νος

ΠΕ18.12

ΕΠΑΛ Καστοριάς

                                                                                ΑΧΑΪΑΣ

α/α

Ονοματεπώνυμο

Ειδικ.

Σχολική μονάδα

1

Μπολιάρη Αθανασία

ΠΕ18.30

7ο ΕΠΑΛ Πάτρας

2

Ντούκα Αναστασία

ΠΕ02

13ο Γ/σιο Πάτρας

3

Λιβανού Σοφία

ΠΕ18.36

4ο ΕΠΑΛ Πάτρας

4

Νακοπούλου Μαρία

ΠΕ14.04

4ο ΕΠΑΛ Πάτρας

5

Ψήνια Ανδριάνα

ΠΕ18.09

ΕΠΑΛ Παραλίας

6

Ανέστης Νικόλαος

ΠΕ14.01

ΕΠΑΛ Παραλίας

 

                              ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΣΕΜΙΝΑΡΙΟΥ

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 2/3/2018

16:30-17:00         Εγγραφές – Παραλαβή Φακέλου

17:00-17:15         Δ. Μπάσιος Υπεύθυνος ΚΠΕ Φιλιππιάδας & Θ. Α. Μαρδίρης Υπεύθυνος ΚΠΕ Καστοριάς

  «Στόχοι και Πλαίσιο του Σεμιναρίου»

17:15-17:30         Χαιρετισμοί επισήμων

17:30-18:00         Παιδαγωγικές Ομάδες ΚΠΕ Φιλιππιάδας & ΚΠΕ Καστοριάς

 «Παρουσίαση των προγραμμάτων & δράσεων των ΚΠΕ: Φιλιππιάδας και Καστοριάς»

18:00-18:45         Θ. Α. Μαρδίρης, Υπεύθυνος ΚΠΕ Καστοριάς

                               «Νερό η ψευδαίσθηση της αφθονίας »

18:45-19:30         Δ. Παπανίκος, Μηχανικός Γεωλόγος Γεωφυσικός,  Περιβαλλοντική Εταιρία Πρέβεζας

                               «Η Λίμνη Ζηρού»

19:30-19:45         Διάλειμμα

19:45-20:30         Μ. Νάστου, MSc, Πρόεδρος Δ.Ε. Παραρτήματος ΠΕΕΚΠΕ Ηπείρου

                               «Νερό-Φυσικά οικοσυστήματα και πολιτιστική κληρονομιά»

20:30-21:15         Μ. Νικολάου, Υπεύθυνος ΚΠΕ Φιλιατών

                               «Το έλος Καλοδικίου»

21:30                     Δείπνο

ΣΑΒΒΑΤΟ 3/3/2018

09:00-09:45         Θ. Α. Μαρδίρης, Υπεύθυνος ΚΠΕ Καστοριάς

 «Προσεγγίζοντας μία Λίμνη»

09:45-10:30         Φλούδας Ε., Γεωπόνος Φορέα Διαχείρισης Αμβρακικού

                               «Λιμνοθάλασσες μια πλούσια και γενναιόδωρη φύση»

10:30-12:00         Παιδαγωγικές Ομάδες των Κ.Π.Ε. Φιλιππιάδας & Καστοριάς

«Βιωματικά Εργαστήρια-Δραστηριότητες: “Μαθαίνω στις Όχθες της Λίμνης”»

12:00-12:15         Διάλειμμα

12:15-14:00         Συνέχεια Βιωματικών  Εργαστηρίων - Δραστηριοτήτων

14:00-17:00         Ελεύθερος χρόνος

17:00-19:00         Μαυρίδου Δ., Υπεύθυνη Σχολικών Δραστηριοτήτων Π.Ε. Πρέβεζας

«Worldcafé: Βιωματική Δραστηριότητα με θέμα τα φυσικά οικοσυστήματα και το γλυκό νερό»

19:00-19:15         Διάλειμμα

19:15-21:00         Παιδαγωγικές Ομάδες των Κ.Π.Ε. Φιλιππιάδας & Καστοριάς

 «Λίμνη - Λεκάνη Απορροής: Βιώσιμες Διαχειριστικές Πρακτικές»

21:30                     Δείπνο

ΚΥΡΙΑΚΗ 4/3/2018

09:00-10:00         Μπάρκα Π. & Κωνσταντάκη Α. αρχαιολόγοι της Εφορείας Αρχαιοτήτων Πρέβεζας

                               "Παρουσίαση του ρωμαϊκού Υδραγωγείου της Νικόπολης"

10:00-13:00         Μετάβαση στο πεδίο, βιωματικές δραστηριότητες: Πηγές Αγίου Γεωργίου, Ρωμαϊκό Υδραγωγείο, Νερόμυλος και         Νεροτριβές

13:00-13:30         Αξιολόγηση Σεμιναρίου

13:30-14:30         Γεύμα – Λήξη Σεμιναρίου

 

Back to Top